MENU...
Facebook

Wystawa Malarstwa Jacka Malczewskiego

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wernisaż wystawy: "Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego".
 Uroczyste otwarcie odbędzie się w niedzielę 22 kwietnia o godz. 13:00 w Gmachu Głównym przy Rynku 19.

Twórczość Jacka Malczewskiego (1854-1929) stanowi oryginalne i nadal intrygujące zjawisko na artystycznej mapie Europy przełomu XIX i XX wieku. Wyrazista i atrakcyjna wizualnie stylistyka jego dzieł, niebanalny dobór i ujęcie tematów, nieograniczona wyobraźnia i wielka wrażliwość artysty, a wreszcie prekursorskie rozwiązania formalne, stawiają go w gronie najciekawszych polskich i europejskich malarzy.

Sztuka Jacka Malczewskiego jest lustrem, w którym odbijają się dzieje naszej kultury i wyobraźni zbiorowej. Siła jego malarskiej wypowiedzi wciąga nas w sugestywny świat osobistych przeżyć i emocji, a jednocześnie prezentuje poglądy filozoficzne na temat roli artysty w społeczeństwie ? młodopolskiego ?Pana Panów?, kapłana profetycznej sztuki.

O tym, że malarstwo Malczewskiego jest ciągle żywe i aktualne, świadczy zestawienie wybranych obrazów mistrza z pracami artystów współczesnych. Konfrontacja ta pozwala rozszerzyć pole interpretacji dzieł malarskich oraz zwrócić uwagę ? z jednej strony na uniwersalność jego sztuki, z drugiej zaś na prekursorstwo, które objawiało się w oryginalnym podejściu do treści i formy obrazów.

Wszystkie prezentowane na wystawie prace pochodzą z prywatnej kolekcji. Dziękujemy serdecznie Kolekcjonerowi za chęć podzielenia się z nami tytułową ?wielką sztuką?.

Autorzy prezentowanych na wystawie prac: Jacek Malczewski, Marian Konarski, Anna Schumacher, Małgorzata Góra-Dereszowska, Franciszka Maśluszczak, Krzysztof Krzyr Raczyński, Jiří Kubelka, Igor Yelpatov, Dusan Balaz.

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)